Dnia 1 stycznia 2019 r. do polskiej Ustawy o CIT i Ustawy o PIT wprowadzono nowe przepisy modyfikujące dotychczasowy mechanizm poboru podatku u źródła. Przepisy przewidują zmianę sposobu weryfikacji przez organy podatkowe prawa podatników do skorzystania z preferencyjnych zasad opodatkowania u źródła.
Nowe przepisy dotyczą przede wszystkim obowiązku dochowania należytej staranności w celu zastosowania preferencyjnej stawki podatku lub prawa do niepobrania podatku wynikającego z przepisów szczególnych lub umów o unikaniu podwójnego opodatkowania oraz obowiązku poboru podatku u źródła w pełnej wysokości przy wypłatach powyżej 2 mln zł w roku na rzecz tego samego podatnika, połączonego z prawem do wystąpienia o zwrot podatku.
Pomimo, iż co do zasady stosowanie tych przepisów zostało odsunięte w czasie do 31 grudnia 2019 r. obowiązek dochowania należytej staranności został zachowany. Sama ustawa nie mówi, co należy rozumieć poprzez dochowanie należytej staranności, a jedynie nadmienia iż przy jej ocenie uwzględnia się charakter i skalę prowadzonej przez płatnika działalności.
Organy podatkowe interpretujące przepisy prawa podatkowego również nie są w stanie udzielić jednoznacznej odpowiedzi, a sam tryb wydawania interpretacji indywidualnych nie jest właściwy w celu oceny gromadzonych przez płatników dowodów.
Co prawda, Ministerstwo Finansów opublikowało projekt objaśnień dotyczących podatku u źródła, jednakże wynikające z niego informacje wzbudzają wątpliwości wśród ekspertów, którzy stoją na stanowisku, że od płatników Ministerstwo oczekuje zbyt wiele, a organy podatkowe niemalże przesuwają własne obowiązki kontroli i weryfikacji rozliczeń podatkowych kontrahentów na płatników podatku.
Należy nadmienić, iż Ustawodawca przewiduje szereg sankcji za niewywiązywanie się z obowiązków, w tym obowiązek zapłaty pełnej stawki podatku tj. 20%.
Kancelaria Doradcy Podatkowego – Marcin Podżorski oferuje Klientom wsparcie na każdym etapie wywiązywania się z nowych obowiązków nałożonych na płatników podatku oraz dokonanie przeglądu zgromadzonych dowodów dokumentujących realizowane transakcje transgraniczne.